Online převodník dat pro gregoriánský -> perský kalendář

Ve světě, kde čas nejsou jen čísla na hodinách, ale také klíč k pochopení historie, kultury a dokonce i astronomie, je převodník dat mezi gregoriánským a perským kalendářem mostem mezi epochami a kulturami. Perský kalendář, známý také jako íránský nebo džalalíjský kalendář, patří k jednomu z nejstarších kalendářních systémů, který nadále žije v současném Íránu a Afghánistánu.

Na rozdíl od gregoriánského kalendáře přijatého ve většině světa má kalendář Džalali znatelně větší přesnost měření. Jasný příklad: víte, kolik je třeba „nasbírat“ zlomků sekund v gregoriánském kalendáři, aby se i při zohlednění periodických přestupných let (ve skutečnosti – dodatečných opravných dnů) nasbíral další den? 3226 let. A íránský kalendář Džalálí si podobnou „volnost“ se dny dovoluje zhruba jednou za 3,8 milionu let. Za zmínku stojí i to, že rozdíl mezi gregoriánským a perským kalendářem je 621 let (2024 se stalo 1403, resp.) a gregoriánský kalendář byl přijat papežem Řehořem XIII. v roce 1582.

Od teorie k praxi: měsíce íránského gregoriánského kalendáře 2024

Pořadí měsíců Název v perštině Název v češtině (středoperský název, současná transkripce) Korespondence dat pro rok 1403 s. (2024-2025)
1 ♈︎
jaro
فروردین Farvardín (Frawardīn, Farvardīn), 31 dní 20. března – 19. dubna 2024
2 ♉︎
jaro
اردیبهشت Ordíbehešt (Ardawahisht, Ordībehešt), 31 dní 20. dubna – 20. května 2024
3 ♊︎
jaro
خرداد Chordád (Hordād, Xordād), 31 dní 21. května – 20. června 2024
4 ♋︎︎
léto
تیر Tír (Tīr, Tīr), 31 dní 21. června – 21. července 2024
5 ♌︎︎
léto
مرداد Mordád (Amurdād, Mordād), 31 dní 21. července – 21. srpna 2024
6 ♍︎︎
léto
شهریور Šahrívar (Shahrīwar, Shahrīvar), 31 dní 22. srpna – 21. září 2024
7 ♎︎︎
podzim
مهر Mehr (Mihr, Mehr), 30 dní 22. září – 21. října 2024
8 ♏︎︎
podzim
آبان Ábán (Ābān, Ābān), 30 dní 22. října – 20. listopadu 2024
9 ♐︎︎
podzim
آذر Azar (Āzar, Āzar), 30 dní 21. listopadu – 20. prosince 2024
10 ♑︎︎
zima
دی Dey (Dē, Dey), 30 dní 21. prosince – 19. ledna 2025
11 ♒︎︎
zima
بهمن Bahman (Wahman, Bahman), 30 dní 20. ledna – 18. února 2025
12 ♓︎︎
zima
اسفند Esfand (Spandārmad, Esfand), 29 (30) dnů 19. února – 20. března 2025

Historičnost týdne

V kultuře se skrývá hluboká filozofie, která se částečně projevuje v kalendáři a dnech v týdnu. Na rozdíl od obvyklého „práce od pondělí do pátku, pak odpočinek“ a o něco méně známého začátku týdne v neděli (jak je běžné v západních zemích) začíná íránský týden v sobotu, ve čtvrtek si bere krátký pracovní den – a v pátek odpočívá:

Pořadí dnů Název v perštině Název v češtině Odpovídá dni
1 Všední den شنبه Shambe sobota
2 Všední den یکشنبه Yekshambe neděle
3 Všední den دوشنبه Doshambe pondělí
4 Všední den سه‌شنبه Seshambe Úterý
5 Všední den چهارشنبه Charshambe Středa
6 Krátký den پنجشنبه Panjshambe čtvrtek
7 Volný den جمعه Jome pátek

Co se týče výše uvedených filozofií, v symbolice názvů měsíců lze nalézt dotek íránské kultury:

Sezóna Název měsíce Převzato z Význam jména měsíce
Jaro 1. Farvardín ♈︎ 21. března – 20. dubna Fravashi – strážní duchové, duchové spravedlivých.
Jaro 2. Ordíbehešt ♉︎ 21. dubna – 21. května Nejvyšší pravda / Nejvyšší spravedlnost
Jaro 3. Chordád ♊︎ 22. května – 21. června Celistvost / Dokonalost
Léto 4. Tír ♋︎︎ 22. června – 22. července Sírius
Léto 5. Mordád ♌︎︎ 23. července – 22. srpna Nesmrtelnost
Léto 6. Šahrívar ♍︎︎ 23. srpna – 22. září Moc je žádoucí
Podzim 7. Mehr ♎︎︎ 23. září – 23. října Smlouva
Podzim 8. Ábán ♏︎︎ 24. října – 22. listopadu Voda
Podzim 9. Azar ♐︎︎ 23. listopadu – 21. prosince Oheň
Zima 10. Dey ♑︎︎ 22. prosince – 20. ledna Stvořitel (tj. Ahura-Mazda)
Zima 11. Bahman ♒︎︎ 21. ledna – 19. února Dobrá myšlenka
Zima 12. Esfand ♓︎︎ 20. února – 20. března Svatá zbožnost

Význam a přínosy

Kulturní dědictví: Perský kalendář má bohaté historické a kulturní dědictví odrážející starobylé tradice a astronomické znalosti. Převodník dat vám umožní tyto tradice lépe pochopit a ctít.

Astronomická přesnost: Perský kalendář je známý svou vysokou přesností. Je sluneční, kdy každý rok začíná dnem jarní rovnodennosti, která se určuje astronomicky. To z něj činí jeden z nejpřesnějších kalendářů na světě.

Náboženské praktiky: Pro lidi vyznávající zoroastrismus a islám v Íránu je znalost perského kalendáře zásadní pro určení dat náboženských svátků a rituálů.

Akademický výzkum: Vědci zabývající se dějinami Blízkého východu, perskou kulturou a literaturou používají konvertor k přesnému pochopení historických dokumentů a literárních děl.

Mezinárodní vztahy: Konvertor je také nepostradatelný pro diplomaty a mezinárodní společnosti spolupracující s Íránem nebo Afghánistánem, aby mohli plánovat důležité události a svátky podle místních kalendářů.

Příklady použití převodníku gregoriánského a perského kalendáře

  1. Plánování cestování: Cestující do Íránu nebo Afghánistánu mohou pomocí převodníku plánovat cesty tak, aby se mohli zúčastnit kulturních a náboženských svátků, jako je Nowruz, který se slaví v den jarní rovnodennosti.
  2. Vzdělávání: Učitelé a studenti mohou převodník používat ke vzdělávacím účelům a zkoumat a porovnávat různé časové systémy.
  3. Obchodní plánování: Podniky obchodující s Íránem mohou synchronizovat svůj pracovní kalendář s perským kalendářem, aby zohlednily místní víkendy a pracovní dny.
  4. Osobní plánování: Jednotliví uživatelé mohou sledovat osobní důležitá data, například výročí, v kontextu obou kalendářních systémů.

Závěr

Převodník data mezi gregoriánským a perským kalendářem není jen nástrojem pro usnadnění technických aspektů času. Usnadňuje hlubší pochopení toho, jak nás čas a kalendáře spojují s naší minulostí, přítomností a budoucností, s našimi tradicemi a s místy, kde se nacházíme.

P.S. nějaké nápady?

Vážíme si názorů a návrhů našich uživatelů. Pokud máte nápady, jak vylepšit náš převodník dat, nebo návrhy na nové kalkulačky, převodníky či skripty, které byste na našich stránkách rádi viděli, podělte se o ně s námi! Váš názor může přispět k tomu, že naše stránky budou ještě informativnější a užitečnější.

Neustále se snažíme zlepšovat a jsme připraveni realizovat nové nápady, které obohatí vaše zkušenosti s používáním stránek. Ať už potřebujete konkrétní převodník kalendářů, vylepšený algoritmus pro výpočet dat svátků nebo máte nápady na nové funkce, jsme otevřeni vaší kreativitě a návrhům.

Kontaktujte nás prosím prostřednictvím komentářů na webu a my váš návrh určitě zvážíme. Společně můžeme vytvořit lepší zdroj, který bude sloužit všem, kdo hledají přesné a podrobné informace o světových kalendářních systémech.

Děkujeme, že se s námi podělíte o své nápady a pomůžete nám růst a rozvíjet se!