Perský (íránský) kalendář pro kterýkoli rok

Íránský kalendář, známý také jako perský kalendář, je jedním z nejstarších dodnes používaných kalendářních systémů. V Íránu a některých dalších zemích se používá k označování důležitých státních a náboženských svátků. Výše vyvinutý převodník dat poskytuje příležitost prozkoumat shodu mezi íránským a gregoriánským kalendářem a umožňuje uživatelům pochopit, jak íránské měsíce souvisejí se známějšími měsíci gregoriánského kalendáře. Na výběr máte uspořádanou tabulku srovnání měsíců ve zkráceném formátu – nebo úplné srovnání doslova každého dne v roce s odpovídajícím dnem perského kalendáře.

Íránský kalendář není vytvářen „matematicky“ jako gregoriánský kalendář, ale podle slunečně-lunárních cyklů, které jsou z historického hlediska mnohem stabilnější. Je natolik stabilnější, že je třeba jej přibližně jednou za 3,8 milionu let opravit o jeden den navíc. Jak moc nebo málo to je? „Matematický“ gregoriánský systém nasbírá den navíc (ano, i s přihlédnutím k periodickým přestupným rokům) za 3226 let. Zdá se, že komentář k přesnosti je zbytečný.

Stejně jako obecně uznávaný gregoriánský kalendář se však i perský kalendář (ano, jde o běžné označení – „perský“ (kde vznikl v roce 622 n. l.) a „íránský“, který zdědil vývoj) skládá z 12 měsíců o délce 29 až 31 dní. Rok začíná dnem jarní rovnodennosti, což je v gregoriánském kalendáři obvykle 21. březen, který označuje začátek jara a íránského nového roku, známého jako Nowruz. Začátky měsíců se neshodují a přestupný rok přidává jeden den, ale obecně se íránský kalendář skládá z:

Měsíce íránského kalendáře

 1. Farvardín (Frawardīn, Farvardīn): 21. března – 20. dubna
 2. Ordíbehešt (Ardawahisht, Ordībehešt): 21. dubna – 21. května
 3. Chordád (Hordād, Xordād): 22. května – 21. června
 4. Tír (Tīr, Tīr): 22. června – 22. července
 5. Mordád (Amurdād, Mordād): 23. července – 22. srpna
 6. Šahrívar (Shahrīwar, Shahrīvar): 23. srpna – 22. září
 7. Mehr (Mihr, Mehr): 1: září – 22. října
 8. Ábán (Ābān, Ābān): 23. října – 21. listopadu
 9. Azar (Āzar, Āzar): 22. listopad – 21. prosinec
 10. Dey (Dē, Dey): 22. prosince – 20. ledna
 11. Bahman (Wahman, Bahman): 21. ledna – 19. února
 12. Esfand (Spandārmad, Esfand): 20. února – 20. března